DŮM OD ARCHITEKTŮ
DŮM OD ARCHITEKTŮ
DŮM OD ARCHITEKTŮ
DŮM OD ARCHITEKTŮ
DŮM OD ARCHITEKTŮ
DŮM OD ARCHITEKTŮ

DŮM OD ARCHITEKTŮ

Individuální dům Pustá Rybná (Vysočina)

Období realizace
06-12/2021

Zastavěná plocha
88.4
Podlahová plocha
131.8
Výška hřebene
7.45 m
Sklon střechy
45°

Tento příběh začíná návratem… velkým návratem ke kořenům, k půdě, povětří i vodě. Na začátku byla láska k místu ukrytém v srdci Vysočiny, kde lišky a možná i vlci dávají dobrou noc. V noci tu jsou ještě vidět hvězdy, v zimě se tu můžete brodit po pás ve sněhu a v létě snadno podlehnete lákání světlušek, které Vás svedou z cesty. Tady se zastavil čas a Vy se můžete zastavit s ním a nechat plynout své myšlenky stejným tempem, jako se ubírá okolní příroda. Nyní s rodinou přišel čas dát vale rušné Praze.

Staré stavení už dávno nebylo celoročně komfortně obyvatelné, proto v jeho těsné blízkosti vyroste nový dům. Ten poskytne rodině potřebné zázemí pro jejich společný čas. Ale investoři v tom nejsou sami… nejprve přišli na řadu kamarádi architekti, kteří vytvořili úvodní studii. Ta se stala základním stavebním kamenem pro navazující projekt a realizaci rodinného domu i  sousedního objektu v místě stávající chalupy. Dirigentem celé akce je bratr investorky, který je zkušeným stavebním inženýrem v oboru navrhování a provádění dřevostaveb. Právě pod jeho taktovkou vzniká projektová dokumentace pro stavební povolení, které investoři nakonec i přes drobné peripetie úspěšně získají. Stojí za tím hodiny mravenčí a systematické práce. Zima pomalu končí a investoři během jara zhotovují základovou desku s pomocí lokální subdodávky. Zároveň připravují přípojky a spoustu dalšího na pozemku. Nyní už to bude na nás, abychom dům postavili a především včas dokončili. Je to opravdu individuální stavba se vším, co k tomu patří. Pro nás je ohromná výzva, zlatý hřeb celé letošní stavební sezóny a velká příležitost se spoustu věcí naučit. Uděláme maximum pro to, abychom důvěru, kterou v nás investoři i dirigent celé akce vložili, nezklamali a alespoň naplnili jejich očekávání.

Jedná se o dům výrazně obdélníkového půdorysu (6,8×13 m) se zapuštěným závětřím, nízkou nadezdívkou podkroví (0,5 m) a strmou bezpřesahovou střechou se sklonem 45°. Dům je navržen z certifikovaného stavebního systému DMK s difuzně otevřenou skladbou stěny DMK Difu. Nosný rám stěny je vzhledem k vysokém zatížení sněhem zesílen na 160 mm, mezi sloupky je vyfoukána celulóza. Vnější zateplovací systém tvoří dřevovláknitá deska tl. 100 mm s finální silikonovou omítkou STO. Lokálně, v závětří u vchodových dveří, je navržena modřínová provětrávaná fasáda. Vnitřní parobzrdnou rovinu představuje OSB4 tl. 15 mm. Pro vedení elektroinstalací slouží dodatečně zateplená předstěna (60×60 á 625 mm), která bude následně zaklopena sádrovláknitými deskami Fermacell.

Stropy tvořené dřevěnými nosník 60/220 a I-nosníky odpovídající výšky jsou uloženy na vnitřní nosné stěny, zavěšeny do obvodových panelů a vnitřního nosného ocelového průvlaku (HEB 260) nad obývacím pokojem. Ocelový nosník, vynášející strop a především sloupek krovu, umožňuje volnou dispozici obývacího pokoje. HEB je podsloupkováno v rámci rozšířené předstěny či příčky, tedy uvnitř tepelně izolační obálky domu. Nevznikají tak nežádoucí tepelné mosty. Stropní nosníky jsou zaklopeny OSB deskami tl. 22 mm (P+D). Konstrukčně zajímavý byl stropní zateplený panel nad závětřím, který byl kompletně připraven už ve výrobě. Schodiště je koncipováno jako tesařská konstrukce, která bude finálně obložena dubovými podlahovými lamelami.

Krov je tvořen masivní spojitou vrcholovou vaznicí profilu 180/440 mm z lepeného lamelového dřeva, krokvemi 80/200 a jednostrannými klešitnami 100/200 z vysušeného konstrukčního dřeva třídy C24. Vaznice je nádherný kus materiálu a je uložena na okrajích do štítových stěn, uvnitř pak do dvou příčných nosných příček. Stabilitu krovu doplňuje příhradová konstrukce střední podélné příčky. Horní záklop krovu je proveden z DHF desky (tl. 15 mm, P+D), která plní i funkci difuzně otevřené pojistné hydroizolace střechy. Z boku jsou na krokve našroubovány rozšiřovací profily, aby bylo dosaženo potřebné tloušťky izolace. Na spodním líci je opět navržena OSB 4 s funkcí parobrzdy. Na horní DHF desce jsou našroubovány kontralatě (vytváří vzduchovou mezeru) a následně zhotoveno plné prkenné bednění střechy, které bude sloužit jako podklad pro hliníkovou falcovanou střechu zn. PREFA v černé barvě.

Plastová kompozitní okna a vstupní dveře DafePlast Progress s vnější hliníkovou obložkou v černé barvě byla osazena již ve ve výrobě. Velká rohová okenní soustava s posuvnými dveřmi v systému HS Portál se samozřejmě montuje až na stavbě. Ve vnitřním rohu je nosný ocelový sloupek z profilu Jakl, který plní statickou funkci. Ve střeše je navrženo 6 střešních oken s velmi dobrými izolačními vlastnostmi. Ta otočená k jihu jsou navíc vybavena vnějším stíněním.

Větrání domu je zajištěno centrální rekuperační jednotkou Jablotron Futura L, ke které je napojen entalpický modul CoolBreeze, který z části zajišťuje vytápění a chlazení domu (cca 4kW) pomocí malého tepelného čerpadla. Jako doplňkový zdroj tepla jsou uvažovány celoplošné elektrické topné folie HeatFlow, které jsou velmi dobře kombinovatelné se suchými skladbami podlah Fermacell. V obývacím pokoji je osazeno komínové těleso Schiedel King Fire s integrovanými krbovými kamny. Je to krásný doplněk, který dům bezpečně vytopí, i když dojde k delšímu výpadku elektřiny – což zde není nic neobvyklého. V domě je uvažováno se splachováním s dešťovou vodou.

Chci také takový dům
DŮM OD ARCHITEKTŮ - půdorys přízemí (studie)

DŮM OD ARCHITEKTŮ - půdorys podkroví (studie)

Příběh domu

DŮM OD ARCHITEKTŮ

21. 6. 2021

Montáž panelů

Zahajujeme montáž domu. Na parcelu není úplně ideální přístup, silničky jsou úzké, kamion musí z části couvat. Investoři zpevnili přístup na pozemek kamenivem, což se ukázalo vzhledem k úhrnům srážek posledních dní jako zcela nezbytné. Ale s pomocí velkého jeřábu, který přijel až z Pardubic se nám podaří umístit první panely a pak už to jde vcelku dobře. Panely jsou silnější než obvykle a to díky zesíleným sloupkům (60/160) a hlavně díky vnější dřevovláknité desce tl. 100 mm - ale dnes už je stovkové dřevovlákno náš nový standard. Zajímavý pohled naskýtají panely navazující na rohové okno v obývacím pokoji, ze kterých trčí dlouhé vykonzolavané průvlaky, které jsou pro manipulaci vyztuženy diagonálními vzpěrami. Ve finále je pak v rohu instalován nosný ocelový sloupek. Atypický je rovněž ocelový průvlak na obývacím pokojem a prefabrikovaný stropní panel kryjící závětří. Je to jedna z našich úplně prvních zkušeností s prefabrikací stropních panelů.

Fotografie reference ${house?.title}

Líbí se vám tento dům?

Napište nám.